בניית תוכנית עסקית

בניית תוכנית עסקית

תוכנית עסקית הוא מסמך הבוחן את כדאיות יישומו של עסק, וכולל תוכנית ביצוע עקרונית. בניית תוכנית עסקית צריכה לכלול הערכה על כדאיות העסק שמתבסס על נתונים עסקיים קיימים ותחזיות למשך השנים. הכנת תוכנית עסקית נעשה בדרך כלל על בסיס מבנה תוכנית עסקית כללית כאשר התוכן של התוכנית העסקית שונה מעסק לעסק ומותאם לכל עסק בהתאם לאופי פעילותו ומטרותיו. כמו כן, תוכנית עסקית שנועדה למטרות פנים ארגוניות שונה מזו שנועדה למטרות גיוס כספים ממשקיעים ובנקים.
בניית תוכנית עסקית שנועדה למטרות פנים ארגוניות לא חייבת לכלול מידע הסוקר את הרקע של החברה ופרטים נוספים הידועים לכל בתוך החברה. הכנת תוכנית עסקית שנועדה למשקיעים צריך לשים דגש על סקירת ההנהלה והצוות ובתוכנית שנועדה לבנקים יושם דגש על ההיסטוריה הפיננסי של העסק.

איך בונים תוכנית עסקית – מבנה תוכנית עסקית

יזמים חדשים שואלים תמיד איך לבנות תוכנית עסקית טובה. מבנה תוכנית עסקית יכול להשתנות בהתאם לעסק, ולמטרה שלשמה נכתבה התוכנית. עם זאת מקובל כי תוכנית עסקית תורכב מפרקים סטנדרטיים כדי להקל על הבנתו של התוכנית. הכנת תוכנית עסקית מסודרת יכולה לעזור ליזם להבין טוב יותר את הצרכים של העסק, ויתרונות והסכנות הפוטנציאליים שיכולים להיות בדרך.

תקציר מנהלים

בניית תוכנית עסקית נכונה חייבת לכלול תקציר המנהלים כדי להציג בצורה ברורה את הדברים הכי חשובים. רבים מקוראי התוכניות העסקיות (משקיעים, מנהלים בכירים) מתמקדים בחלק זה וקוראים בעיון בחלקים אחרים רק אם הדבר נדרש.

התקציר (מקובל 2-3 עמודים) יכסה בתמציתיות את הנושאים הבאים:

• המטרה של התוכנית העסקית
• תיאור המוצר או השירות, הענף/שוק, ייחודיות המוצר
• הצגת הצוות שהכין את התוכנית
• תיאור תמציתי של יעדים ולו”ז ליישום
• תחזיות הרווחים הצפויים
במקרה של תוכנית המוצגת למשקיעים: שיעור ההשקעה הנדרשת ושיעורי הבעלות (אחוזים) המוצעים למשקיעים לאחר גיוס ההון.

המוצר או השירות

בניית תוכנית עסקית טובה חייבת להציג את המוצר או השירות והסברים על הצורך בהם. פרק זה מציג את המוצר מנקודת מבטו של הצרכן הסופי, ולכן הוא צריך לכלול פרטים כגון מיתוג המוצר, עלות לצרכן, צורת השימוש במוצר או בשירות. לדוגמה אם המוצר הוא אביזרים אופנתיים לאישה חייב להציג את עיקר הפרטים של תכשיטים, שעונים, אביזרי שיער, משקפיי שמש, חגורות,צעיפים, תיקים, ארנקים ועוד’.
הפריטים הנמכרים הם פריטים שנבחרים מחנויות סיטונאות המייבאות את המוצרים מחו”ל ומשווקות את כל המוצרים לחנויות המוכרות. העלויות של הפריטים הם במחירים ממוצעים ונוחים מאוד לצרכן. גם כן צורת השימוש של הפריטים היא פשוטה מאוד וכל אחד יכול להשתמש בהם.

השוק בו יעבוד העסק

בניית תוכנית עסקית מסבירה בפרק זה צריך לעשות את האנליזה של שוק שבו העסק יעבוד. מטרת פרק זה להציג את הצורך, השוק שהצורך יוצר, פוטנציאל השוק (כולל מגמות צפויות), המתחרים, היתרון היחסי של המיזם על מתחרים אלה, וחסמי כניסה לשוק.
ניתוח שוק צריך לציין את הדברים הבאים:
• רקע כללי על הענף
• הגדרת השוק ופרופיל הצרכן
• הפוטנציאל של השוק
• חסמי כניסה אל השוק
לדוגמה לענף האופנה יש שוק גדול שנמצא בהרבה חנויות של אבזירי אופנה, חנויות הלבשה וביגוד, חנויות תיקים וחנויות נעליים. שוק היעד של המוצרים רובו נשים ונערות שקונות את האקססוריס ומעט גברים שקונים מוצרים פחות לעצמם ויותר כמתנה לאישה. גודל השוק שקונה את המוצרים הוא גדול מאוד כ80% מהנשים והנערות קונות מוצרים אלו.

אנליזה של המתחרים

לפני שעושים ניתוח המתחרים צריך להגדיר קריטריונים להשוואה, לפעמים בדירוג האיכות של המוצרים. סקירת המתחרים כוללת תיאור שלהם מבחינה ארגונית, תיאור המוצר או השירות שהם מציעים, ודירוג לפי הקריטריונים שהוגדרו. ישנם כאלה הכוללים בנוסף דיאגרמת, המתארת בצורה גרפית את הביצועים של כל מתחרה בכל קריטריון, לצד אלו של המיזם המוצע.
המתחרים בענף אקססוריזהם כל עסק שמוכר גם כן אקססוריז,כמו כן גם חנויות תיקים,חנויות בגדים שמוסיפות אקססוריז,חנויות פופ שמכניסות אקססוריז,חנויות נעליים וחנויות תכשיטים. לכל חנות שמוסיפה אקססוריז יש את המוצרים היחודיים שלה וגם כן יש חנויות שמוכרות את אותם מוצרים בדיוק רק עם מותג שונה עליהם ומחיר. בעסק הנוכחי יש מבחר של מוצרים שהם יחודיים ובאיכות גבוהה והמחירים גם כן שונים ממקומות אחרים. המוצרים שבעסק הם במחירים סבירים ולא יקרים. המוצרים שבעסק נקנים בחנויות מובחרות של סיטונאות והם נבחרים אחד אחד ברמת האיכות שלו. המוצרים שבעסק מתחלפים כל הזמן לפי העונה והאופנה המתחלפת ומתאימים את עצמם כל הזמן לפי דרישת הלקוחות ורמת הצלחת המוצר. שירות המוצרים שבעסק היא ברמה גבוהה,אם זה אחריות על מוצרים או החלפת מוצר.

תכנון אסטרטגי

התכנון האסטרטגי הוא פרק חשוב עבור כל מי רוצה לדעת איך בונים תוכנית עסקית. מקובל לשלב בפרק זה תת פרק על הנחות יסוד וכן הגורמים הקריטיים להצלחת המימוש (לדוגמא: רגולציה חדשה, תחזיות צמיחה/מיתון, התפתחויות ענפיות, התפתחויות חברתיות וטכנולוגיות). תכנון אסטרטגי.

לרוב צריך לסקור את הנושאים הבאים:

• החזון העומד מאחורי המיזם
• יעדים אסטרטגיים (כולל לו”ז משוער) ואבני דרך
• המודל העסקי (או מספר מודלים אפשריים)
• שיתופי פעולה אסטרטגיים
• אסטרטגיית החזר ההשקעה (לדוגמה אקזיט).

החזון העומד מאחורי המיזם הוא להרחיב את העסק ולפתוח עוד חנות של אקססוריז שהיא אם אותם רמת ואיכות של מוצרים הנמצאים בעסק הקיים רק בעוד מקום בכדאי להגדיל ולהשתלט על שוק הלקוחות וכמו כן להגדיל את רמת ההכנסות הנוכחית.

היישום של התוכנית העסקית

הכנת תוכנית עסקית לא מספיק טובה אם לא מפרטים איך אפשר ליישם אותה בפועל. להלן הפרטים שצריך לפרט בפרקים של בניית תוכנית עסקית:

תוכנית השיווק והמכירה

התוכנית תכלול קוים מנחים למיצוב המוצר ותמחורו והאסטרטגיות לקידום המוצר, שיווק המוצר בקרב קהל היעד שלו ודרכי ההפצה (פירסום, יחסי ציבור). זה גם המקום לתאר את מערך השווק והמכירה וכן שיתופי פעולה אסטרטגיים ותרומתם למאמץ החדירה אל השוק.

תוכנית הייצור

אם רוצים לדעת איך בונים תוכנית עסקית, הפרק יכלול תיאור של התהליכים העיקריים בייצור או במתן השירות, פירוט של האמצעים והמתקנים הדרושים, מדיניות עבודה עם קבלני משנה ושותפים עסקיים.

מבנה ארגוני ותכנון כוח אדם

תיאור של המבנה הארגוני הנחוץ ליישום, כולל שינויים והתאמות הצפויים לפי שלבי ההתפתחות של המיזם. נהוג להמחיש את המבנה הארגוני באמצעות סכימת בלוקים עקרונית שבה יוצגו היישויות השונות (הנהלה, מחקר ופיתוח, תפעול וכו’) לצד סמכויות. המבנה צריך כמובן לתמוך בתהליכי העבודה העיקריים ולאפשר את ביצועם בצורה יעילה.
תכנון כוח אדם יציג את היקף כוח האדם הנדרש, והמומחיות הנדרשת, בהצגה לפי תקופות (השנה הראשונה, השנה השניה וכו’).

צוות הנהלת העסק

בפרק זה מוצגים היזמים וחברי צוות ההנהלה. נהוג לכלול תקציר קורות חיים, בעוד שקורות חיים מלאים מובאים לרוב בנספח. בתקציר רצוי להדגיש את ניסיונו וכישוריו של האיש בהתאמה למיזם החדש. במקרה שהצוות חלקי, יש להדגיש את הפערים הקיימים באיוש.

מימון ותכנון פיננסי

פרק זה מתייחס בעיקר למשאבים הפיננסים הנדרשת, מהן מקורות המימון וגם לא פחות חשוב תחזיות של רווח או הפסד במשך השנים. להלן הדברים לחייב לציין:
• הנחות בסיס לניתוח – גם אם אלה הופיע כבר קודם במסמך, רצוי לחזור עליהן כאן במרוכז, שכן יהיו משקיעים אשר יקראו בעיון רק את החלק הזה.
• תיאור ההוצאות כולל הוצאות שכר, השקעה בנכסים (כגון מבנים, ציוד). הוצאות אלה מתפתחות עם הזמן – מקובל להציג אותן ברזולוציה של • • רבעון/חודש בשנה הראשונה, וברזולוציה גסה יותר (שנתית) בשנים הבאות.
• תחזית מכירות ל-5 השנים המבוססת על אחוז חדירה לשוק, בשלות תהליכים חיצוניים וכו’. בדומה לסעיף ההוצאות, התחזית תוצג ברזולוציה גבוהה בתקופה הראשונה, וברזולוציה גסה יותר (שנתית) בהמשך.
• תחזית רווח והפסד לשנים הראשונות (מקובל: 3-5 שנים)
• תקופת החזר ההשקעה
• תחזית תזרים מזומנים ל-3-5 שנים
• המימון הנחוץ: במקסימום, ולאורך השנים
• מקורות מימון
• דיון ברגישות הביצועים ביחס לפרמטרים קריטיים (כגון תמחור) וגורמי סיכון (כגון טכנולוגיות מתחרות שנמצאות בשלבי מחקר או פיתוח)

נספחים

הנספחים יכללו בדרך כלל:
• קורות חיים של היזמים ושל הנהלת העסק
• מקורות המידע שנכתבו בתוכנית
• פרטים לגבי מחירי הספקים השונים של העסק

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תפריט נגישות