כתיבת תוכנית שיווקית לעסק

על אף שאי אפשר לומר כי בתוכנית העסקית ישנם סעיפים מיותרים או חשובים פחות, אין ספק כי לכתיבת סעיף תוכנית שיווקית ישנו משקל רב ביותר בפני עצמו. תוכנית שיווקית, כמו סעיפים נוספים, מנסה אף היא לחזות את העתיד לבוא בכל הקשור אל העסק החדש ע”י בניית תוכנית, צפייה של בעיות אפשריות בנוגע אליה וחיפוש פתרונות לאותם בעיות. תכנית שיווק נכונה היא תכנית אסטרטגית וחכמה, ולא תוכנית דמיונית המדברת על דברים תיאורטיים.

מה כוללת תוכנית שיווקית ?

לפני שנתעמק על צורת הכתיבה של התוכנית השיווקית, חשוב להבין מהם מרכיביה: תוכנית השיווק כוללת את כל אסטרטגיית השיווק של העסק והפרטים עליה, בין אם מדובר על פרסום ישיר, עקיף, מקוון וכו’. תחזיות שיווק מדויקות מה שאפשר הנשענות בעיקר על הערכות של נתונים ממחקרים וסקרים על עסקים דומים ושירותים דומים בשוק העסקי כיום וכמובן – עלויות מדויקות כמה שאפשר של עלויות השיווק והמכירות.
לכל פרט בתוכנית השיווקית יש משמעות ויכולת השפעה על העסק. לתוכנית השיווק יש חשיבות גדולה מבחינת חשיפת העסק שלכם ללקוחות פוטנציאליים ולכן, גם על ההכנסות שלכם. מידע זה רלוונטי ביותר עבור המשקיעים שלכם ועבור העסק שלכם כקווים מנחים, על כן עליכם להשקיע מה שיותר כפירוט ודיוק הנתונים.

הכתיבה וההבנה של התוכנית השיווקית של העסק

הדרך היעילה והחכמה ביותר לכתוב את פרק השיווק בכתיבת התוכנית העסקית הוא מחקר מעמיק של שוק המתחרים ויעוץ שיווקי מקצועי. גם אם נדמה לכם שלפנות אל יועץ בשלב מוקדם זה של העסק שלכם הוא עניין יקר, הרי שתוכנית שיווק היא בין גורמי המפתח להצלחה של עסק: מחד, אסור לכם למצוא את עצמכם במצב בו השיווק שלכם מוזנח ואינו מקבל את מלוא תשומת הלב של העסק, מאידך – אסור שתשקיעו בו סכומים שאין ביכולת החברה הצעירה שלכם לשאת. אפשרות שלישית, של שיווק שגוי (ע”י הגדרה לא נכונה של קבוצת יעד השיווק או ע”י פספוס המדיה / הפרסום הנכון לקהל היעד הרלוונטי לכם) יכול לעלות לכם ביוקר: גם הוצאות גדולות וגם אי יעילות של השיווק.